Osman Örek Evi

Kıbrıs Cumhuriyeti Savunma Bakanı ve Kıbrıs Türk Federe Devleti Başbakanı Osmak Örek tarafından en önemli Kıbrıslı Türk mimarlardan Ahmet Vural Behaeddin'e 1959 yılında yaptırılan Osman Örek Evi 2000'li yıllara kadar konut olarak kullanıldıktan sonra 2010 yılında Ledra Art kurucuları Dr. Ertem Nalbantoğlu ve Hüseyin Altan tarafından aslına uygun köklü bir tamirat gerçekleştirilip müzik ve güzel sanatlar araştırma-geliştirme ve eğitimi alanlarında toplumun hizmetine sunulmuştur.

Osman Örek (1925-1999) 

Kıbrıs Türk halkının siyasí-sosyal hayatı için başarılı çalışmalara imza atan Osman Örek, 26 Aralık 1925 yılında Lefkoşa'da doğdu. Lefkoşa Türk Erkek Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Hukuk Fakültesi (1949) ve Londra  Middle Temple kuruluşundan mezun oldu. 1953-1959 yılları arasında avukatlık yaptı. İngiliz sömürge yönetimine karşı başlatılan mücadelede ön planda yer aldı. Kıbrıs Türk Mezunlar Birliği, İstanbul Kıbrıs Okullarından Yetişenler Cemiyeti ve Kıbrıs Türk Ticaret Odası'nın (1957) kurucularındandır. 1953'ten itibaren siyasetin içinde yer aldı. 1953-1960 döneminde Kıbrıs Milli Birlik Partisi'nde şube ve parti genel sekreterliğini yaptı. Evkaf Yüksek Meclisi asbaşkanlığı ve Lefkoşa Türk Okulları komisyon başkanlığı görevlerini yürüttü. 1955-1956 döneminde  Kıbrıs Anayasası konusunda yapılan müzakerelere katıldı. 1959'da Kıbrıs'ın bağımsızlığıyla ilgili 5'li Londra Konferansı'nda rol oynadı. 1960'da Kıbrıs Cumhuriyeti savunma bakanlığı görevini yürüttü. Osman Örek, Yeşil Hattın çizilme çalışmlarında yer aldı.

Kampanyaları Kaçırmayın


Gitar dersi alıyorum.Ortam rahat, hocalar cok cana yakın...Derslerle, öğrencinin bireysel gelişimi ile yakından ilgileniyorlar...Grade 2'ye hazırlanıyorum. Güzel Sanatlar'ın sınavına girdim ve kazandım. Herkese Ledra Art'ı tavsiye ederim
Hazar Şen, 9. sınıf

Arkadaşlarına tavsiye et!


Müziğin Çocuk Gelişimdeki Etkisi
Bilindiği gibi müziğin temel eğitimindeki ilk amacı duygu ve düşünceleri müzikal olarak ifade etme, çocukta… devam>>
Çocuklarda Müzik Yeteneğinin Keşfedilmesi
Bu haftaki yazımızda ‘Çocuklarda  Müzik Yeteneğinin Keşfedilmesi ‘ konusuna değineceğiz.  Müzikle hareket… devam>>
Müzik Heryerde
Müzik, insanın, yaşamının her döneminde iç içe olduğu bir olgudur. İşitme yeteneği kazanıldığı andan… devam>>