Müzik Heryerde

Müzik, insanın, yaşamının her döneminde iç içe olduğu bir olgudur. İşitme yeteneği kazanıldığı andan itibaren yaşama giren müzik, ana kucağında, beşikte, evde, sokakta, okulda, taşıt araçlarında, radyo-televizyonlarda, sinemalarda, tiyatrolarda, konser salonlarında, tören ve toplantılarda insanın yanı başında yer alır, onu kucaklar, sarar, etkiler. Fark edilmese bile yaşamın vazgeçilmez bir parçası, doğal bir unsurudur.

Günümüzde müzik artık heryerdedir.  Yaygınlaşan medya araçları ve internet teknolojileri sayesinde her filmin, televizyon dizisi ve  reklamın vazgeçilmez bir unsuru haline gelmiştir. Artık  TV ve radyo haricinde, tablet bilgisayarlardan tutun da cep telefonları ve akla gelebilecek daha birsürü küçük icatlar sayesinde müzik yanı başımızdadır.

Öyle ki, 2012’ nin ilk yarısını geride bıraktığımız bu günlerde, 80ler ve 90 ları da yaşayan biri olarak  80 lerde nerdeyse nostalji olan taş plaklar ve 80 leri kasıp kavuran kaset furyasından sonre 90 larda populer olan CD ve sonar MP3, internet derken  şu an artık CD de nostalji haline gelmektedir. Buna karşın günümüzde müziğe ve müzik kaynaklarına ulaşmak geçtiğimiz 30 seneye bakarsak çok daha kolay bir hal almıştır.

Müziğin insan yaşamındaki yeri ve önemini en çarpıcı biçimde ifade edenlerden biri de Ulu Önder Atatürk olmuştur. Atatürk, 14 Ekim 1925’de İzmir Kız İlköğretmen Okulu’nda öğrencilerle görüşürken, “Hayatta mûsikî lâzım mıdır?” şeklindeki bir soruya şöyle cevap vermiştir: 

“Hayatta mûsikî lâzım değildir, çünkü hayat mûsikîdir. Mûsikî ile ilgisi olmayan yaratıklar insan değildir. Eğer söz konusu olan insan hayatı ise müzik, kesinlikle vardır. Mûsikî, hayatın neş’esi, rûhu, sevinci ve her şeyidir” (Uçan 1996).

Kampanyaları Kaçırmayın


Ayrı tek özel derslerden daha çok avantajı var. Konserler, kamplar olur. Sınav zamanı sınava çok iyi çalıştırıyorlar.Keman dersi alıyorum.Ben birinci grade’e girdim. 3. Grade’e hazırlanıyorum. Ekim 2011’den beridir geliyorum
Nezire Yücebaş,12. Sınıf

Arkadaşlarına tavsiye et!


Müziğin Çocuk Gelişimdeki Etkisi
Bilindiği gibi müziğin temel eğitimindeki ilk amacı duygu ve düşünceleri müzikal olarak ifade etme, çocukta… devam>>
Çocuklarda Müzik Yeteneğinin Keşfedilmesi
Bu haftaki yazımızda ‘Çocuklarda  Müzik Yeteneğinin Keşfedilmesi ‘ konusuna değineceğiz.  Müzikle hareket… devam>>
Müzik Heryerde
Müzik, insanın, yaşamının her döneminde iç içe olduğu bir olgudur. İşitme yeteneği kazanıldığı andan… devam>>